
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 1.45 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Contact Plating | Tin |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Output Current | 20 mA |
| Output Voltage | 11 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Operating Supply Current | 5 mA |
| Quiescent Current | 130 µA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Boost |
| Switching Frequency | 50 kHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Function | Ratiometric |
Stock: 5356
Distributors
pcbx
Unit Price$0.74464
Ext.Price$0.74464
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.74464 | $0.74464 |
| 10 | $0.54031 | $5.40310 |
| 25 | $0.48902 | $12.22550 |
| 50 | $0.46040 | $23.02000 |
| 100 | $0.43345 | $43.34500 |
| 300 | $0.41152 | $123.45600 |
| 500 | $0.39070 | $195.35000 |
| 1000 | $0.37703 | $377.03000 |
| 3000 | $0.36078 | $1082.34000 |
| 5000 | $0.34539 | $1726.95000 |
